www.terrierworld.co.uk ©
 
Border Birmingham National 21




KC Breed Standard

Birmingham National 21

 


BORDER BIRMINGHAM NATIONAL 21

Judge: Mrs Wendy Mooney

BEST OF BREED : 3131 LEE, Mrs J Yorkpiece Fiery Lucifer ( Imp Cze ) - CC
Dog CC : 3131 LEE, Mrs J Yorkpiece Fiery Lucifer ( Imp Cze ) - CC
Res Dog CC : 3099 GILPIN, Mr and Mrs J Otterbobs Tolson - RCC
Bitch CC : 3173 ROSLIN-WILLIAMS, Miss A Mansergh Paint The Dream
Res Bitch CC : 3072 BARRETT, Mr and Mrs R Howthwaite Gay Dusky
Best Puppy : 3189 STOCKLEY, Mrs K FOXFACTOR HAPPY GO LUCKY
Best Veteran : 3080 BREWSTER & GREEN, Mr & Ms R Byrewick Valentine
Best Special Beginner :

Class 1303 SBD (4 Entries) Abs: 0
1st: 3191 SWAIN, Mrs C Weststar Lone Ranger at Ardenholm
2nd: 3185 SPENCE, Mrs J Foxwater Captain Scarlet
3rd: 3184 SPEAKE, Miss A & SPEAKE, Mr H Cedarhill Stargazer JW ShCM
Res: 3208 WINDSOR-HICHENS, Miss J & LEE, Mr A Ankietaz One Two
VHC:

Class 1304 MPD (5 Entries) Abs: 0
1st: 3160 PEACOCK, Miss T Ragatam Eros
2nd: 3102 GODDARD, Mr R & GODDARD, Miss L Awbrooksky Never Back Down
3rd: 3172 ROGERS, Mrs D & ROGERS, Miss E KEEBANK DOUBLE UP
Res: 3158 PARSONS, Mrs A Arunmere Midnight Cowboy
VHC: 3185 SPENCE, Mrs J Foxwater Captain Scarlet

Class 1305 PD (7 Entries) Abs: 2
1st: 3123 JONES, Ms T Otterholme Ulysses
2nd: 3083 BULLEN, Mrs D The Joker Lets Rock and Roll to Fevstone
3rd: 3182 SMITH, Misses J & A Emblehope Thunder Bay
Res: 3180 SINGH, Miss J T Raedwulf Alchemy at Vandamere
VHC: 3111 HARKER, Mr A ELLENFOOT Festive Arrival

Class 1306 JD (10 Entries) Abs: 0
1st: 3100 GILPIN, Mr and Mrs J Otterbobs Brimmer
2nd: 3093 FRASER & BUTLER, MR & MRS K Ycart In With Hounds
3rd: 3103 GOLDING, Mrs K & GOLDING, Mr S Beaconpike Dionysus
Res: 3133 LOTHIAN, Mr P Y & LOTHIAN, Mrs K Lairehope L'ile D'Or
VHC: 3186 SPENCER, Miss C Glenaig Last Man Out

Class 1307 YD (4 Entries) Abs: 1
1st: 3206 WILLS, Miss D Mansergh History of Art
2nd: 3064 ANSCOMBE, Mrs T J & ANSCOMBE, Mr M Kevrah Orion Seeking Orangebox (Imp USA)
3rd: 3067 ATKINSON, Mrs V L & ATKINSON, Mr M Goldenmill Houdini at Raedwulf
Res:
VHC:

Class 1308 ND (4 Entries) Abs: 0
1st: 3148 MITCHELL, Mrs R Rodzina Lone Ranger
2nd: 3172 ROGERS, Mrs D & ROGERS, Miss E KEEBANK DOUBLE UP
3rd: 3147 MILTON, Prof A S BAILLIESWELLS KILCHOMAN
Res: 3186 SPENCER, Miss C Glenaig Last Man Out
VHC:

Class 1309 GD (3 Entries) Abs: 1
1st: 3191 SWAIN, Mrs C Weststar Lone Ranger at Ardenholm
2nd: 3107 GWILLIAM, Miss C Fisherbloom Dont Stop Me Now at Louajak
3rd:
Res:
VHC:

Class 1310 PGD (10 Entries) Abs: 2
1st: 3201 TUFFIN, Mrs K Hartswelin Veritas With Oatberry
2nd: 3129 KEEFFE, Mrs L Keebank Just In Time
3rd: 3167 PINKHAM, Mrs E J Broadsmill Horatio Nelson
Res: 3204 WARD, Mrs D J Borderstream Zodiak
VHC: 3181 SMALL, Mrs M Howthwaite Gentil Duke at Tilmoray

Class 1311 LD (9 Entries) Abs: 2
1st: 3099 GILPIN, Mr and Mrs J Otterbobs Tolson - RCC
2nd: 3183 SNEDDON, Mrs M Glen Mara Oh Viedo At Kersfell (Imp) Fra JW
3rd: 3156 NORTH, Miss J Northborders Marlon Brando
Res: 3077 BEVAN, Miss R Prince Rainbow Blue
VHC: 3097 FRYER, Mr D & FRYER, Mrs A Knowecrag Tam O'shanter By Irton

Class 1312 OD (8 Entries) Abs: 0
1st: 3131 LEE, Mrs J Yorkpiece Fiery Lucifer ( Imp Cze ) - CC
2nd: 3144 MCPHERSON, Mr S Brumberhill Backatcha
3rd: 3118 HUGHES, Miss J Chatmoss Bullet Tooth Tony JW JW
Res: 3073 BARRETT, Mr and Mrs R Howthwaite In Voice
VHC: 3081 BREWSTER & GREEN, Mr & Ms R Ch Stowthorney Wicker Man JW

Class 1313 VD (2 Entries) Abs: 0
1st: 3125 JORDAN-SMITH, Mrs L & JORDAN-SMITH, Mr A Glebeheath Smash N'Grab At Jordith
2nd: 3184 SPEAKE, Miss A & SPEAKE, Mr H Cedarhill Stargazer JW ShCM
3rd:
Res:
VHC:

Class 1314 SBB (5 Entries) Abs: 2
1st: 3115 HEATH, Mr A EATONTERN DIVINE RAPTURE
2nd: 3089 DAWSON, Miss A FIAGAI MARA SUNSET
3rd: 3193 TAYLOR, Mrs A Nottorg Name Of The Game
Res:
VHC:

Class 1315 MPB (13 Entries) Abs: 2
1st: 3203 VAUGHAN, Mrs G Holteal Halfpenny Worth
2nd: 3120 HUGHES, Miss J Arunmere Annie Oakley
3rd: 3178 SHIELDS, Mr D & GLEN, Ms I Liatch Madam Pommery at Wilholme
Res: 3076 BAXTER, Mrs S Mysulan Rhapsody In Blue
VHC: 3176 SANSOM, Mrs C Tarkaswell Highland Fling

Class 1316 PB (9 Entries) Abs: 1
1st: 3189 STOCKLEY, Mrs K FOXFACTOR HAPPY GO LUCKY
2nd: 3165 PICKERING, Mrs S & PICKERING, Mr G Picer Bess Pool
3rd: 3090 DEAN, Mrs C Emblehope One Wish For Cedarhill
Res: 3117 HEELEY, Ms M Thistlemead First Dance
VHC: 3124 JONES, Ms T Otterholme Underground

Class 1317 JB (13 Entries) Abs: 4
1st: 3213 YEATES, Mr K P & YEATES, Mrs N Bluebabel Gypsy Heart
2nd: 3094 FRASER & BUTLER, MR & MRS K Ycart In To Deep
3rd: 3122 INGRAM, Mr G A & ALCORN, Mr D R & REYNOLDS, Mr L Etterbern Mrs Bucket
Res: 3140 MATTHEWS, Mr D Tojamatt Seamstress
VHC: 3104 GOLDING, Mrs K & GOLDING, Mr S Beaconpike Solstice

Class 1318 YB (10 Entries) Abs: 0
1st: 3071 BARRETT, Mr and Mrs R Howthwaite's Resolution
2nd: 3174 SANSOM, Mrs C Tarkaswell High Fidelity
3rd: 3109 HALL, Miss A Otterwood aura
Res: 3200 TAYLOR, Mrs S & TAYLOR, Miss J & TAYLOR, Mr M Clydebeck Tanzanite
VHC: 3078 BEVAN, Miss R Rhozzum Wood Lark

Class 1319 NB (11 Entries) Abs: 2
1st: 3173 ROSLIN-WILLIAMS, Miss A Mansergh Paint The Dream
2nd: 3202 TUFFIN, Mrs K Southash Lavender Blue At Oatberry
3rd: 3139 MASKELL, Mrs G Otterwood Nemesis del Sextonmagic
Res: 3159 PEACOCK, Miss T Olliesorchid Dame of Ragatam
VHC: 3143 MCLEOD, Mrs D Cedarhill dolce latte

Class 1320 GB (9 Entries) Abs: 2
1st: 3173 ROSLIN-WILLIAMS, Miss A Mansergh Paint The Dream
2nd: 3189 STOCKLEY, Mrs K FOXFACTOR HAPPY GO LUCKY
3rd: 3139 MASKELL, Mrs G Otterwood Nemesis del Sextonmagic
Res: 3211 WORSFOLD, Miss C Pipruda Creme Caramel For Weirbrook
VHC: 9522 Mrs V M ARMSTRONG Carrickfarm Marnie

Class 1321 PGB (16 Entries) Abs: 1
1st: 3091 DOCWRA, Ms V Bandicoot Avenger
2nd: 3130 LARNER, Mrs E J & LARNER, Miss R Hawcoat Patience
3rd: 3069 BARBER, Miss R & BARBER, Mr P & BARBER, Mrs B Alcumlow Portobello Road
Res: 3175 SANSOM, Mrs C Tarkaswell Sea The Stars
VHC: 3116 HEELEY, Ms M Thistlemead Harmony JW

Class 1322 LB (12 Entries) Abs: 5
1st: 3105 GOLDING, Mrs K & GOLDING, Mr S Beaconpike River Sky
2nd: 3092 FRASER & BUTLER, MR & MRS K Ycart Hunts Bays N Stays
3rd: 3119 HUGHES, Miss J Reedbeck Kitty Hawk Of Arunmere
Res: 3177 SERVICE, Mr M Marsirdan Jemima Puddle
VHC: 3155 NORTH, Miss J Northborders Campari

Class 1323 OB (6 Entries) Abs: 1
1st: 3072 BARRETT, Mr and Mrs R Howthwaite Gay Dusky
2nd: 3126 JORDAN-SMITH, Mrs L & JORDAN-SMITH, Mr A Ch Ravenside Marsha At Jordith JW
3rd: 3066 ATKINSON, Mrs V L & ATKINSON, Mr M Raedwulf Nocturn
Res: 3070 BARBER, Miss R & BARBER, Mr P & BARBER, Mrs B Alcumlow Bloom JW
VHC: 3098 GILPIN, Mr and Mrs J Otterbobs Duchess

Class 1324 VB (6 Entries) Abs: 2
1st: 3080 BREWSTER & GREEN, Mr & Ms R Byrewick Valentine
2nd: 3164 PHILLIPS, Mrs J Ch Nantcoch Ffion JW Sh.CM
3rd: 3199 TAYLOR, Mrs S & TAYLOR, Miss J & TAYLOR, Mr M Clydebeck Solitaire
Res: 3149 MITCHELL, Mrs R Rodzina Hazelnut
VHC:

 

 



Go To Top Of Page

www.terrierworld.co.uk ©