www.terrierworld.co.uk ©
 
Border Paignton 21



Border Terrier

KC Breed Standard

Paignton 21

 


BORDER PAIGNTON 21

Judge: Mr B Aubrey

BEST OF BREED : 1073 BREWSTER & GREEN, Mr & Ms R Stowthorney Wicker Man
Dog CC : 1073 BREWSTER & GREEN, Mr & Ms R Stowthorney Wicker Man
Res Dog CC : 1083 GILPIN, Mr and Mrs J Otterbobs Tolson
Bitch CC : 1091 GUVERCIN, Mrs J Glebeheath Button It(AI)
Res Bitch CC : 1104 IRVING, Mrs K Dandyhow Pandora
Best Puppy : 1140 STOCKLEY, Mrs K FOXFACTOR HAPPY GO LUCKY
Best Veteran : 1107 JACKSON, Mrs E & JACKSON, Mrs J Clipstone Starshine

Class 397 MPD (1 Entries) Abs: 0
1st: 1122 PARSONS, Mrs A Arunmere Midnight Cowboy
2nd:
3rd:
Res:
VHC:

Class 398 PD (4 Entries) Abs: 0
1st: 1082 GILPIN, Mr and Mrs J Otterbobs Brimmer
2nd: 1110 JONES, Ms T Otterholme Ulysses
3rd: 1133 SINGH, Miss J T Raedwulf Alchemy
Res: 1149 WINDSOR-HICHENS, Miss J & LEE, Mr A Ankietaz One Two
VHC:

Class 399 JD (3 Entries) Abs: 1
1st: 1094 HAYDON, Miss J Earthtaw Making The Day
2nd: 1076 DAVIES, MRS V & DAVIES, Mr W Gwynfe Carreg Glas of Foxchapel
3rd:
Res:
VHC:

Class 400 YD (6 Entries) Abs: 2
1st: 1065 ANSCOMBE, Mrs T J & ANSCOMBE, Mr M Kevrah Orion Seeking Orangebox (Imp USA)
2nd: 1067 ATKINSON, Mrs V L & ATKINSON, Mr M Goldenmill Houdini at Raedwulf
3rd: 1074 BURGESS, Mrs L A & BURGESS, Mr A Lessien Whip Crack Away
Res: 1118 MITCHELL, Mrs R Rodzina Lone Ranger
VHC:

Class 401 ND (2 Entries) Abs: 1
1st: 1133 SINGH, Miss J T Raedwulf Alchemy
2nd:
3rd:
Res:
VHC:

Class 402 PGD (5 Entries) Abs: 2
1st: 1127 PEARCE, Mr V J & PEARCE, Mrs M Onthill Nighthawk (AV)1
2nd: 1081 FRYER, Mr D & FRYER, Mrs A Knowecrag Tam O'shanter By Irton
3rd: 1070 BEVAN, Miss R Prince Rainbow Blue
Res:
VHC:

Class 403 LD (8 Entries) Abs: 3
1st: 1083 GILPIN, Mr and Mrs J Otterbobs Tolson
2nd: 1101 HYSLOP, Mrs G Rocksam at Raisbeck
3rd: 1142 TAYLOR, Mrs J & TAYLOR, Mr I Barkanellie Blackadder
Res: 1116 MAY, Miss J & WHISKER, Mr S Thistlestone Glenfiddich
VHC: 1134 SMALL, Mrs M Howthwaite Gentil Duke at Tilmoray

Class 404 OD (9 Entries) Abs: 3
1st: 1073 BREWSTER & GREEN, Mr & Ms R Stowthorney Wicker Man
2nd: 1078 DENNIS, Mr B C MOLESCHAMBER FINLAGGAN
3rd: 1098 HUGHES, Miss J Chatmoss Bullet Tooth Tony JW JW
Res: 1079 FREEMAN, Mrs H & FREEMAN, Mr F Cedarhill Front Of House
VHC: 1096 HOLMES, Mrs M Ir Ch Barnby Caramel Wafer At Bimandi JW Sh.CM

Class 405 VD (2 Entries) Abs: 0
1st: 1107 JACKSON, Mrs E & JACKSON, Mrs J Clipstone Starshine
2nd: 1112 JORDAN-SMITH, Mrs L & JORDAN-SMITH, Mr A Glebeheath Smash N'Grab At Jordith
3rd:
Res:
VHC:

Class 406 MPB (4 Entries) Abs: 2
1st: 1131 SHIELDS, Mr D & GLEN, Ms I Liatch Madam Pommery TAF
2nd: 1100 HUGHES, Miss J Arunmere Annie Oakley
3rd:
Res:
VHC:

Class 407 PB (8 Entries) Abs: 2
1st: 1140 STOCKLEY, Mrs K FOXFACTOR HAPPY GO LUCKY
2nd: 1102 INGRAM, Mr G A & ALCORN, Mr D R & REYNOLDS, Mr L Etterbern Mrs Bucket
3rd: 1068 ATKINSON, Mrs V L & ATKINSON, Mr M Raedwulf Mata Hari
Res: 1114 JORDAN-SMITH, Mrs L & JORDAN-SMITH, Mr A Jordith Sapphire Storm
VHC: 1152 YEATES, Mr K P & YEATES, Mrs N Bluebabel Gypsy Heart

Class 408 JB (1 Entries) Abs: 0
1st: 1105 JACKSON, Mrs E & JACKSON, Mrs J Earthtaw Making Magic With Clipstone
2nd:
3rd:
Res:
VHC:

Class 409 YB (7 Entries) Abs: 2
1st: 1128 SANSOM, Mrs C Tarkaswell High Fidelity
2nd: 1071 BEVAN, Miss R Rhozzum Wood Lark
3rd: 1141 TANTON-JOY, Miss L Orangebox A New Hope At Itsaso
Res: 1145 TAYLOR, Mrs S & TAYLOR, Miss J & TAYLOR, Mr M Clydebeck Tanzanite
VHC: 1119 NETTLE, Miss A Orangebox A Winged Victory For Onziemehurst

Class 410 NB (13 Entries) Abs: 5
1st: 1140 STOCKLEY, Mrs K FOXFACTOR HAPPY GO LUCKY
2nd: 1071 BEVAN, Miss R Rhozzum Wood Lark
3rd: 1068 ATKINSON, Mrs V L & ATKINSON, Mr M Raedwulf Mata Hari
Res: 1129 SANSOM, Mrs C Tarkaswell Sea The Stars
VHC: 1148 WINDSOR-HICHENS, Miss J & LEE, Mr A Ankietaz Chillaxing

Class 411 PGB (5 Entries) Abs: 3
1st: 1099 HUGHES, Miss J Reedbeck Kitty Hawk Of Arunmere
2nd: 1089 GREENWAY, Ms S Foxcourt Amber Spirit Gambler
3rd:
Res:
VHC:

Class 412 LB (7 Entries) Abs: 0
1st: 1091 GUVERCIN, Mrs J Glebeheath Button It(AI)
2nd: 1086 GIRLING, Mr & Mrs C Benattivo Flower Power
3rd: 1132 SINGH, Miss J T Goldenmill Illusion at Vandemere
Res: 1139 STOCKLEY, Mrs K Foxfactor Fire Cracker
VHC: 1115 MALCOLM, Miss L & KNOWLES, Mrs S & KNOWLES, Miss S Sweet Ebony Princess at Liatch

Class 413 OB (11 Entries) Abs: 4
1st: 1104 IRVING, Mrs K Dandyhow Pandora
2nd: 1085 GIRLING, Mr & Mrs C Ch Benattivo Fire Flower JW
3rd: 1113 JORDAN-SMITH, Mrs L & JORDAN-SMITH, Mr A Ch Ravenside Marsha At Jordith JW
Res: 1064 ANSCOMBE, Mrs T J & ANSCOMBE, Mr M Gameway French Fancy avec Orangebox
VHC: 1066 ATKINSON, Mrs V L & ATKINSON, Mr M Raedwulf Nocturn

Class 414 VB (4 Entries) Abs: 0
1st: 1069 BAIRD, Mr W & Mrs T & BAIRD, Mrs Tojamatt Debutante For Dowgri Sh.CM
2nd: 1121 NIGHTINGALE, Mr D & NIGHTINGALE, Mrs C Glebeheath Gold'n Girl for Knowbury
3rd: 1144 TAYLOR, Mrs S & TAYLOR, Miss J & TAYLOR, Mr M Clydebeck Solitaire
Res: 1126 PEARCE, Mr V J & PEARCE, Mrs M Bimandi's Bellissima (AQ4)
VHC:



Go To Top Of Page

www.terrierworld.co.uk ©