www.terrierworld.co.uk ©
 
Border Southern Counties 21



Border Terrier

KC Breed Standard

Southern Counties 21

 


BORDER SOUTHERN COUNTIES 21

Judge(s): MR K GREEN (TERABYTE)


DCC ACHOUFFE MCKAY'S FABLE OF REDESHOLT (MRS S MCKAY)
RDCC JEDBORDER BEYOND THE SUMMIT BY AWBROOKSKY (MR R W J & MISS L A M GODDARD)
BCC RAGATAM ESSENCE (MISS T J PEACOCK)
RBCC STINEVAL MEMPHIS TO EMBLEHOPE (MS D BLADEN)
BOB ACHOUFFE MCKAY'S FABLE OF REDESHOLT (MRS S MCKAY)
BP OTTERBOBS BRIMMER (MR J R & MRS H GILPIN)
BV GLEBEHEATH SMASH N'GRAB AT JORDITH (MRS L M & MR A M JORDAN-SMITH)
BJ EARTHTAW MAKING MAGIC WITH CLIPSTONE (E & J JACKSON)
B SPEC BEGIN LESSIEN WHIP CRACK AWAY (MR A & MRS L BURGESS)
Minor Puppy - Dog
Entries: 3 Absentees: 1
1ST ALCUMLOW ARAMIS (MR N, MRS B & MISS R BARBER)
2ND GRAND BOY (J COX)
Puppy - Dog
Entries: 5 Absentees: 0
1ST OTTERBOBS BRIMMER (MR J R & MRS H GILPIN)
2ND EMBLEHOPE THUNDER BAY (MISSES J & A SMITH)
3RD OTTERHOLME ULYSSES (MS T JONES)
RES JEDBORDER BEYOND THE SUMMIT BY AWBROOKSKY (MR R W J & MISS L A M GODDARD)
VHC ANKIETAZ ONE TWO ( WINDSOR-HICHENS & LEE)
Junior - Dog
Entries: 5 Absentees: 0
1ST EARTHTAW MAKING THE DAY (MISS J HAYDON)
2ND KEVRAH ORION SEEKING ORANGEBOX (IMP USA) (MR M & MRS T ANSCOMBE)
3RD PENARKWOOD DENNIS (MRS J & MR M YATES & GOODING)
RES BAILLIESWELLS KILCHOMAN (PROFESSOR A S MILTON)
VHC JEDBORDER BEYOND THE SUMMIT BY AWBROOKSKY (MR R W J & MISS L A M GODDARD)
Yearling - Dog
Entries: 8 Absentees: 1
1ST KNOWECRAG TAM O'SHANTER BY IRTON (MR D & MRS A FRYER)
2ND LESSIEN WHIP CRACK AWAY (MR A & MRS L BURGESS)
3RD LESSIEN BUCKLE N BOOTS (MISS S J PATEMAN)
RES CYNETKOY DR DOOLITTLE (MR S D & MRS A S WATSON & KENNA)
VHC RODZINA LONE RANGER (MRS R MITCHELL)
Graduate - Dog
Entries: 4 Absentees: 1
1ST GRIZZLEDALE WAR CRY OF OTTEROCK (MRS C J BURGESS)
2ND PRINCE RAINBOW BLUE (MISS R BEVAN)
3RD BAILLIESWELLS NCN'EAN (PROFESSOR A S MILTON)
Post Graduate - Dog
Entries: 7 Absentees: 2
1ST ACHOUFFE MCKAY'S FABLE OF REDESHOLT (MRS S MCKAY)
2ND CEDARHILL FRONT OF HOUSE (MR F & MRS H FREEMAN)
3RD FARLACROFT MY FRIEND WALTER (MR M L WAIT)
RES BREWBRADS TRICKY TRICKSTER (MISS V BRADLEY)
Limit - Dog
Entries: 8 Absentees: 1
1ST OTTERBOBS TOLSON (MR J R & MRS H GILPIN)
2ND NORTHBORDERS MARLON BRANDO JW (MISS J NORTH)
3RD CASHELROCK BLACK BUSH (MR K H & MRS D MOORE)
RES ROCKSAM AT RAISBECK (MRS G HYSLOP)
VHC BARKANELLIE BLACKADDER (MRS J & MR I TAYLOR)
Open - Dog
Entries: 7 Absentees: 0
1ST STOWTHORNEY WICKER MAN JW (MR R & MS J BREWSTER & GREEN)
2ND CEDARHILL MELT IN THE MOUTH (MRS C DEAN)
3RD DANDYHOW CAPTAIN MORGAN (MRS K M IRVING)
RES CH DASSETT LAST WALTZ JW (MRS S SPAFFORD)
VHC TOJAMATT RHYTHM N'BLUES AT RAEDWULF (MR M & MRS V L ATKINSON)
Special Beginners - Dog
Entries: 3 Absentees: 0
1ST LESSIEN WHIP CRACK AWAY (MR A & MRS L BURGESS)
2ND RODZINA LONE RANGER (MRS R MITCHELL)
Veteran - Dog Or Bitch
Entries: 5 Absentees: 2
1ST GLEBEHEATH SMASH N'GRAB AT JORDITH (MRS L M & MR A M JORDAN-SMITH)
2ND CLYDEBECK SOLITAIRE (MRS S A, MR M J & MISS J A TAYLOR)
3RD IR CH BARNBY CARAMEL WAFER AT BIMANDI JW SHCM (MRS M J HOLMES)
Good Citizen Dog Scheme - Dog Or Bitch
Entries: 3 Absentees: 0
1ST CEDARHILL FRONT OF HOUSE (MR F & MRS H FREEMAN)
2ND MOOR FARM BELLWETHER AT RUBYFIN (MRS S J CHANNER)
3RD BREWBRADS TRICKY TRICKSTER (MISS V BRADLEY)
Special Beginners - Bitch
Entries: 8 Absentees: 0
1ST ORANGEBOX A WINGED VICTORY FOR ONZIEMEHURST (MISS A NETTLE)
2ND FISHERBLOOM KILLER QUEEN AT THISTLEWHISS (MISS A J SUTTON)
3RD IANTEG PINK PORCHE (MISS D R L DAVIES)
RES RHOZZUM WOOD LARK (MISS R BEVAN)
VHC FOXCOURT AMBER SPIRIT GAMBLER (MRS S P GREENWAY)
Minor Puppy - Bitch
Entries: 6 Absentees: 0
1ST RAEDWULF MATA HARI (MR M & MRS V L ATKINSON)
2ND OTTERHOLME UNDERGROUND (MS T JONES)
3RD JORDITH SAPPHIRE STORM (MRS L M & MR A M JORDAN-SMITH)
RES SMURFSKI BRANDY BUTTER (MR J C B YORE)
VHC THISTLEMEAD FIRST DANCE (MRS M HEELEY)
Puppy - Bitch
Entries: 4 Absentees: 0
1ST OLLIESORCHID DAME (MISS T J PEACOCK)
2ND DOTTIE PIP BY DASSETT (MRS S SPAFFORD)
3RD ETTERBERN MRS BUCKET (MR G, MR D & MR L INGRAM, ALCORN & REYNOLDS)
RES BARKANELLIE SIRENCRAFT (MRS J & MR I TAYLOR)
Junior - Bitch
Entries: 12 Absentees: 0
1ST EARTHTAW MAKING MAGIC WITH CLIPSTONE (E & J JACKSON)
2ND EMBLEHOPE LET'S DANCE AT REDESHOLT (MRS S MCKAY)
3RD TARKASWELL SEA THE STARS (MRS C E SANSOM)
RES CAERULEUM FOX AT NORTHBORDERS (MISS J NORTH)
VHC MYSULAN EASY GOING WITH FRYERFOLD (MRS S J STEPHENSON)
Yearling - Bitch
Entries: 4 Absentees: 0
1ST TARKASWELL HIGH FIDELITY (MRS C E SANSOM)
2ND ORANGEBOX A NEW HOPE AT ITSASO (MISS L TANTON-JOY)
3RD FISHERBLOOM KILLER QUEEN AT THISTLEWHISS (MISS A J SUTTON)
RES BULZORDERS IMPERIO (H A VICKERS)
Graduate - Bitch
Entries: 9 Absentees: 2
1ST ORANGEBOX A WINGED VICTORY FOR ONZIEMEHURST (MISS A NETTLE)
2ND BRYNGOCH MAGGIE MAYBE OF FOXCHAPEL (MRS V & MR W DAVIES)
3RD TWIGGLESTONE SOMETHIN ELSE FOR LESSIEN JW (MISS S J PATEMAN)
RES REEDBECK KITTYHAWK OF ARUNMERE (MISS J HUGHES)
VHC LITTLE OLIVE ( THORNBURN)
Post Graduate - Bitch
Entries: 8 Absentees: 2
1ST STINEVAL MEMPHIS TO EMBLEHOPE (MS D BLADEN)
2ND MOOR FARM BELLWETHER AT RUBYFIN (MRS S J CHANNER)
3RD ANKIETAZ CHILLAXING ( WINDSOR-HICHENS & LEE)
RES IANTEG PINK PORCHE (MISS D R L DAVIES)
VHC QUEEN CHARLOTTE TAF (MISS H M CHAPLIN)
Limit - Bitch
Entries: 11 Absentees: 2
1ST BARDENFOX QUEEN OF THE ROAD (MR I & MRS J BROOMHEAD)
2ND GOLDENMILL ILLUSION AT VANDAMERE (MISS J SINGH)
3RD BLACKMINE BLUE PEARL AT CHORBECK JW (MRS H HAUGHTON)
RES IRTON SOVAY (MR D & MRS A FRYER)
VHC GAMEWAY FRENCH FANCY AVEC ORANGEBOX (MR M & MRS T ANSCOMBE)
Open - Bitch
Entries: 10 Absentees: 2
1ST RAGATAM ESSENCE (MISS T J PEACOCK)
2ND CH RAVENSIDE MARSHA AT JORDITH JW (MRS L M & MR A M JORDAN-SMITH)
3RD MARSIRDAN JEMIMA PUDDLE (MR M SERVICE)
RES AWBROOKSKY MARGOT ROBBIE JW (MR R W J & MISS L A M GODDARD)
VHC ALCUMLOW BLOOM JW (MR N, MRS B & MISS R BARBER)

 


Go To Top Of Page

www.terrierworld.co.uk ©