brnewcont

OPEN SHOWS

Terrier Breeds Of Ireland 2010

Terrier Breeds Of Ireland 10

Site Links To Magazine Contents

Terrier Breeds Of Ireland Stakes & BIS Judge

 

Terrier Breeds of Ireland Open Show - Results 18th April 2010 - KC Building, Stoneleigh Park By special permission of the Kennel Club to mark the 55th Anniversary of the Soft-Coated Wheaten Terrier Club of GB Best in Show Awards

Best in Show ANDERSON’S CH KERRYKEEL RONAN
Reserve Best in Show DALE & COOPER’S KAMAGHAN ACE LYNNSTO
Best Puppy in Show JOHNSON’S GARSAYNO GOLD FREEMAN
Reserve Best Puppy in Show GEORGE & SULLIVAN’S ROMAINVILLE LILY
Best Veteran in Show TANNER’S CH KARISKIYE KIZMET
Reserve Best Veteran in Show SEALL’S BROCKLAND MERRYLEGS FOR BREGORREY
Best Junior in Show WITHINGTON’S FANTASA BLONDE LILLEY
Reserve Best Junior in Show SEABRIDGE’S SUJONCLA BEARTOOTH
Best Junior Handler in Show Hannah Escott
Best Adult Handler in Show Denise Bott
Best Breeder in Show MR AND MRS S. MUNN (SCWT)

Phillippa Noble TBI & SCWTC of GB Show Secretary

Glen of Immal Terriers Judge: Roger Bill

Best of Breed DONVALESET BRIER
Best Veteran in Breed BROCKLAND MERRYLEGS FOR BREGORREY
Best Puppy in Breed ROMAINVILLE LILY
Best Junior in Breed AMHARD FREE BOOTER
Best Breeder in Breed GEORGE
Best Dog JOHNNY BE GOOD AT ROMAINVILLE
Best Bitch DONVALESET BRIER
Res. Best Dog BEATRIXS BOY OF WINDARRA FROM DONVALESET
Res. Best Bitch BRIAR ROSE AT ROMAINVILLE


Puppy Dog NO ENTRIES

Junior Dog
1 AMHARD FREE BOOTER

Novice Dog
1 AMHARD FREE BOOTER

Post Graduate Dog
1 ROMAINVILLE TYPHOON
2 GERRARDSTOWN FREDERICK

Limit Dog
1 JOHNNY BE GOOD AT ROMAINVILLE
2 DONVALESET REBUS
3 AMHARD DANSAK

Open Dog
1 BEATRIXS BOY OF WINDARRA FROM DONVALESET
2 AMHARD DAMSON SAUCE
3 CH. BEL CH BROCKLAND BRAYHEAD LAD

Veteran Dog or Bitch
1 BROCKLAND MERRYLEGS FOR BREGORREY

Puppy Bitch
1 ROMAINVILLE LILY

Junior Bitch
NO ENTRIES

Novice Bitch
1 CHICKAME SPRINGTIME ROSES

Post Graduate Bitch
1 AMHARD EXTRA SPICE
2 GRIZZLEMARSH CASSIE
3 DONVALESET DOMINO

Limit Bitch
1 DONVALESET BRIER
2 ROMAINVILLE MISS MONEYPENNY
3 BROCKLAND BELLE BREGORREY

Open Bitch
1 BRIAR ROSE AT ROMAINVILLE

Irish Terriers Judge: Wendy Bower

Best of Breed CH KERRYKEEL RONAN
Best Puppy in Breed PINKLEYGREEN MUSTARDSEED
Best Junior in Breed SUJONCLA BEARTOOTH
Best Breeder in Breed BRADLEY
Best Dog CH KERRYKEEL RONAN
Best Bitch CH. KERRYKEAL ORLAITH
Res. Best Dog MONTELLE VISCOUNT ERHARD
Res. Best Bitch CH MONTELLE MI’LADY

Puppy Dog
1 KERRYKEAL ENDA

Junior Dog
1 SUJONCLA BEARTOOTH
2 HOLBAM WINSLOW KING

Novice Dog
NO ENTRIES

Post Graduate Dog
1 MONTELLE VISCOUNT ERHARD
2 SUJONCLA POKANOKET

Limit Dog
1 TERRIJAY SPECIAL BREW
2 COURTINGTON KASSEL
3 MONTELLE MR SANDMAN AT XANWIL

Open Dog
1 CH KERRYKEEL RONAN
2 KERRYKEEL WOUNDED KNEE AT SUJONCLA
3 LIONWOOD ROWANBERRY

Veteran Dog or Bitch
ABSENT

Puppy Bitch
1 PINKLEYGREEN MUSTARDSEED
2 KERRYKEAL NOLEEN

Junior Bitch
NO ENTRIES

Novice Bitch
1 PINLEYGREEN MUSTARDSEED
2 MONTELLE MOYA

Post Graduate Bitch
1 MONTELLE LEADING LADY
2 MONTELLE MOYA
3 HOLBAM PEARLY SHANNON

Limit Bitch
1 RUFFMAR BRONZED BALLERINA
2 SUJONCLA OCHINEE AT PITSFORD
3 COURTINGTON KARINA

Open Bitch
1 CH. KERRYKEAL ORLAITH
2 CH MONTELLE MI’LADY

Kerry Blue Terriers Judge: Dave Scawthorne

Best of Breed KAMAGHAN ACE LYNNSTO
Best Junior in Breed ARKAMA IT GIRL
Best Dog KAMAGHAN ACE LYNNSTO
Best Bitch LYNNSTO HIGH VELOCITY
Res. Best Dog KOPYKATS KING OF THE CASTLE
Res. Best Bitch ARKAMA IT GIRL

Puppy Dog
NO ENTRIES

Junior Dog
NO ENTRIES

Novice Dog
NO ENTRIES

Post Graduate Dog
1 KOPYKATS KING OF THE CASTLE

Limit Dog
1 KAMAGHAN ACE LYNNSTO
2 GRANEMORE PADRAIG OF CRANMOSS

Open Dog
ABSENT

Veteran Dog or Bitch
NO ENTRIES

Puppy Bitch
ABSENT

Junior Bitch
1 ARKAMA IT GIRL

Novice Bitch
NO ENTRIES

Post Graduate Bitch
1 LYNNSTO HIGH VELOCITY
2 ARIGINA ANYTHING GOES AT KANJULEY

Limit Bitch
NO ENTRIES

Open Bitch
ABSENT

Soft-Coated Wheaten Terriers Judge: Jean Wright

Best of Breed CH KARISKIYE KIZMET
Best Veteran in Breed CH KARISKIYE KIZMET
Best Puppy in Breed GARSAYNO GOLD FREEMAN
Best Junior in Breed FANTASA BLONDE LILLEY
Best Breeder in Breed Munn
Best Dog CH KARISKIYE KIZMET
Best Bitch CH IR CH SNOWMEADOW JELLYBEAN JILLY
Res. Best Dog CH CAIDANTES THAT'S MA BOY
Res. Best Bitch TOBAMORREY AIN'T NO ANGEL

Puppy Dog
1 GARSAYNO GOLD FREEMAN
2 SAWHEATEN TWASN’T ME

Junior Dog
1 PIPPAJAM BREAK ON THROUGH
2 KERIDOWN SHAKEN NOT STIRRED
3 STANDORIC CHEEKY CHARLIE

Novice Dog
1 STARZAK THE GROOVER
2 AMBERSTAR YELLOW SUBMARINE
3 STANDORIC CHEEKY CHARLIE

Post Graduate Dog
1 JANEYJIMJAMS JAZZBO
2 GLENDOWAN BUTTERBALL BROWN
3 ORLISCWT BOBBINALONG CD EX

Limit Dog
1 STARCADIA WILLOW PICKWICK
2 SHANGHAI SHOGGOTH
3 WHITEVALE PRINCE OF THIEVES

Open Dog
1 CH CAIDANTES THAT'S MA BOY
2 LILWAUKEE LEROY BROWN AT AVARD
3 GLENDOWAN GOING FOR GOLD

Veteran Dog or Bitch
1 CH KARISKIYE KIZMET
2 CH. FANTASA BLONDE FAGIN SHCM
3 EMALOT GOLDEN DELICIOUS AT STARZAK SHCM

Puppy Bitch
1 NOXA MISS DEMEANOUR
2 STEEFSGRACE DUTCH KISS BY DASCOL NAF
3 KANJULEY SCARLET AND GOLD

Junior Bitch
1 FANTASA BLONDE LILLEY
2 WEATAWAITE LITTLE MS MUFFET
3 SNOWMEADOW OOLLA O’LUNA

Novice Bitch
1 CUDDLY KEIRA
2 JANEYJIMJAMS JAMBALLAYA

Post Graduate Bitch
1 TOBAMORREY AIN’T I PRECIOUS
2 JANEYJIMJAMS JASMINA
3 STARZAK SOLID GOLD EZ ACTION JW

Limit Bitch
1 TOBAMORREY AIN’T NO ANGEL
2 ABIQUA WILD ROSE N RIBBONS
3 DAISYMAES ARRABELLA

Open Bitch
1 CH IR CH SNOWMEADOW JELLYBEAN JILLY
2 CH. KINAELAN QUIETLY CONFIDENT
3 DENZILLY TOOT SWEET
6

Stakes Classes Judge: John Bunting

Puppy Dog or Bitch
1 KANJULEY SCARLET AND GOLD
2 SAWHEATEN TWASN’T ME

Special Yearling Dog or Bitch
1 GRANEMORE PADRAIG OF CRANMOSS
2 HOLBAM WINSLOW KING
3 SNOWMEADOW OOLLA O’LUNA

Special Beginners Dog or Bitch
1 WEATAWAITE BOMBAY SAPHIRE
2 ORLISCWT LILLEE THE PINK
3 ORLISCWT BOBBINALONG CD EX

Open Dog or Bitch
1 STARZAK GOLD EZ ACTION JW
2 GLENDOWAN GOING FOR GOLD
3 RUFFMAR BRONZED BALLERINA

Champion Dog or Bitch
1 CH IR CH SNOWMEADOW JELLYBEAN JILLY
2 CH BEL BROCKLAND BRAYHEAD LAD
3 CH CAIDANTES THAT’S MA BOY

Veteran Dog or Bitch
1 IR CH SNOWMEADOW ISABELLA INGLES CW06
2 CH IR CH SNOWMEADOW HETTI HOPSCOTCH AT STARZAK SHCM
3 MONTELLE NIGHT STAR

Brace
1 FORD & MCMURRAY

Progeny
ABSENT

JUNIOR & ADULT HANDLING Judge: Ken Francis

Class A: 6 - 11 years
1. Michaela Dunhill-Hall
2. Win Witheyman
3. Ellie Coulbert

Class B 12 – 16 years
1. Chloe Jeffries
2. Katie Shillings
3. Iain Williams

Class C- 17 – 24 years
1. Hannah Escott
2. Sarah Gibbons

Best Junior Handler in Show - Hannah Escott

Class D – 25-35 Years No entries

Class E - 35 Years+ 1.
Denise Bott
2. Lynne Witheyman
3. Marie Grimes

Best Adult Handler in Show – Denise Bott

 

Go To Top Of Page